SUNMAN

World of Toys

Anasayfa EN

Bir Oyuncak Hikâyesi...

Hikâyemiz; yönetim kurulu başkanımız Cem Sunman’ın model araba tutkusundan aldığı ilham ile yine bu tutkuya sahip oyuncak severlere ulaşmak için kurduğu Sunman Oyuncak ile 1985 yılında Kadıköy’de başladı.

1985’ten günümüze; “Her zaman, her yerde, her koşulda oyuncağın ulaşılabilir olmasını sağlamak” misyonumuzu ilke edinerek başladığımız serüvenimizde, “Bulunduğumuz her coğrafyada oyuncak ile mutlu olan ve eden herkesin “oyuncakçısı” olmak” vizyonumuzun bize verdiği heyecan ile çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz.

Sektöründe her zaman yeniliklerin ve ilklerin güvenilir markası olmak için, sürekli gelişmeyi ve büyümeyi; dünya oyuncak sektörünü yakından takip ederek çocukların duygusal ve fiziksel gelişimini destekleyici, kaliteli ve sağlıklı ürünlerin müşterilerimize ulaşmasını sağlamayı ilke edindik.

Geleceğimiz olan çocuklarımızın, geleceklerinde hatırlayacakları en güzel oyuncakları, onlardan önce seçmek için kaliteden ödün vermeden çalışıyoruz. Oyuncak Aşk’ı ile başladığımız bu yolda Türkiye’ye dünyaca ünlü birçok lisanslı oyuncağı getirerek ilklerin temsilcisi olduk.

1986’da ilk mümessillik anlaşmamızı ZAP TOYS ile gerçekleştirdik. İlk günkü heyecanımızı koruyarak bu yıldan itibaren edindiğimiz tecrübe ve bize kattığı özgüven ile çalışmalarımız tüm hızıyla devam etti, dünyanın pek çok ülkesinden 60’ın üzerinde mümessillik anlaşması imzaladık.

1996 yılında Walt Disney’e ait oyuncak ve hediyelik eşyaların lisans haklarını alarak, Walt Disney’in birbirinden renkli karakterlerini Türkiye’de sevenleri ile buluşturduk. Walt Disney lisansına, Warner Bros. lisansları başta olmak üzere, Pembe Panter, Snoopy ve Hello Kitty gibi daha birçok ünlü lisansı dahil ederek, Sunman Oyuncak’ın gücüne güç katmaya devam ettik.

2001’de oyuncak tutkumuzdan aldığımız ilham ve edindiğimiz tecrübe ile perakende sektörüne adım attık, yenilikçilik anlayışımız ile yarattığımız Toyzz Shop mağaza konseptmizi, modern mağazacılık anlayışı ile birleştirerek oyuncak severlerin güvenle ve zevkle alışveriş yapabilecekleri ilk mağazamızı Akmerkez AVM’de hizmete açtık.

2015’de ilk yurtdışı mağazacılık denememizi KKTC Lefkoşa’da açtığımız mağazamız ile yaptık. Çok kısa sürede 3 şehirde 4 mağazaya ve 3.000 m2 lik depo ve merkez binamıza sahip olduk.

2018’de ilk günkü heyecanımız ve yılların deneyimi ile kendi üretimimiz oyuncakları, oyuncak severlere ulaştırmak, oyuncak serüvenimize yepyeni kanallar ve başarılar eklemek için eski ve köklü bir üretici olan ABC Oyuncak firmasını da grubumuza katarak 11.000 m2 kapalı alana sahip SunmanABC oyuncak fabrikamızı kurduk.

Sunman Grup olarak ayrıca bu sürede OYDER’in (Oyuncakçılar Derneği) yeniden yapılanmasında aktif rol aldık ve sektörün lideri olarak tüm oyuncak sektörüne yön verdik. Halen yönetim kurulunda aktif olarak görev almakta ve Türkiye’de oyuncak sektörünün gelişmesi, büyümesi için desteğimizi sürdürmekte ve faaliyetlerimize devam etmekteyiz.

1985 yılında 60 m2’lik bir ofis ile başlayan oyuncak hikayemize bugün; 34.000 m2 merkez tesislerimiz, 60’ın üzerinde distribütörlük anlaşmamız, 20’den fazla özel markamız, 11.000 m2 fabrikamız, 28.000 m2 depomuz, çocukları en sevdikleri oyuncaklar ile buluşturan internetten alışveriş sitemiz toyzzshop.com dahil olmak üzere 215’in üzerinde mağazamız, Türkiye'de 52 ve Kıbrıs’ta 3 şehir olmak üzere toplam 73.000 m² perakende satış alanımız ve 1800’den fazla çalışanımız ile büyük bir aile olarak devam ediyoruz...

Cem SUNMAN
Yönetim Kurulu Başkanı